У гімназії був проведений Всеукраїнський місячник шкільних бібліотек «Шкільні бібліотеки – за здоровий спосіб життя ».
Роль шкільної бібліотеки в освіті загальновідома. Існує безліч доказів того, що шкільна бібліотека має дуже важливе значення для успішності учнів. Школярі різних країн отримують освіту та готуються до життя у глобальному суспільстві. Вони мають навчитися використовувати інформацію та технології ефективно, безпечно, відповідально, творчо й критично, щоб бути повноправними творцями й учасниками суспільного життя.
З 2008 року за ініціативою Міжнародної асоціації шкільних бібліотек (IASL) започатковано щорічне проведення Міжнародного місячника шкільних бібліотек. Міністерство освіти і науки України в 2014 році підтримало міжнародну ініціативу і прийняло рішення щорічно з 1 по 31 жовтня в рамках Міжнародного місячника шкільних бібліотек проводити Всеукраїнський місячник шкільних бібліотек (наказ МОН України від 12.08.2014 № 931). У 2017 році Всеукраїнський місячник шкільних бібліотек відбуватиметься під гаслом «Шкільна бібліотека – за здоровий спосіб життя».
Зміцнення здоров’я дітей є однією з актуальних проблем нашого суспільства. Швидкі темпи зростання захворюваності та інвалідності дітей шкільного віку, недотримання гігієнічних нормативів щодо навколишнього середовища, в якому перебувають діти, незбалансованість харчування, дефіцит мікроелементів і вітамінів, гіподинамія, травматизм, тютюнопаління, вживання алкогольних напоїв, токсичних і наркотичних речовин, ранній початок статевого життя, недостатній рівень сформованості навичок безпеки життєдіяльності, поширення ВІЛ-інфекції, туберкульозу, захворювань, що передаються статевим шляхом тощо, потребують посилення роботи в навчальних закладах з формування в учнів навичок здорового способу життя. Сьогодні як ніколи потрібні нові підходи й шляхи до усвідомлення учнівською молоддю необхідності зміцнення здоров’я, розвитку культури здоров’я.
До пошуку ефективних шляхів розв’язання проблеми соціального здоров’я молоді долучаються й шкільні бібліотеки. Бібліотеку завжди називали аптекою душі, місцем, де лікують словом та книгою, тому важливо, щоб кожна шкільна бібліотека стала центром збереження здоров’я та осередком формування здоров’язберігаючої компетентності учнів.
Цьогорічний Всеукраїнський місячник шкільних бібліотек має сприяти реалізації основних пріоритетів Нової української школи, зокрема, формування в учнів уміння розумно та раціонально користуватися природними ресурсами, усвідомлення ролі навколишнього середовища для життя і здоров’я людини, здатність і бажання дотримуватися здорового способу життя.
У рамках цього місячника в Іршавській гімназії було заплановано багато різних масових заходів бібліотекарем Артиш І.С. Місячник розпочався тим, що на лінійці проінформували всіх учнів гімназії про офіційне відкриття Міжнародного місячника шкільних бібліотек у Іршавській гімназії 02 жовтня та розповіли, що заплановано на період проведення (02 – 27 жовтня).
Протягом першого тижня бібліотекарем були проведені бібліотечний урок для учнів початкової ланки на тему: «Бережи книжку, як своє здоров`я» та перегляд фільму для учнів старших класів «Вічні цінності життя». Учні зрозуміли, що здоров`я потрібно берегти бо воно найдорожче в нас, і пообіцяли займатись спортом та вживати тільки корисну їжу.
Також цього тижня були проведені конкурси на найкращу книжкову закладку у формі овочів, фруктів для учнів 1-2 класу ЗОШ та конкурси на кращу власну казку «Я письменник», конкурс малюнків «Я обираю здоров`я», для учнів 3-4 класів ЗОШ. Учні активно взяли участь в цих конкурсах.
Наступного тижня для учнів були заплановані та проведені екскурсії в ІСЕМД та ІРДЦБ.
В рамках місячника була проведена акція «Зроби добро». Учні старших класів з власної ініціативи вже другий рік підряд збирають пакунки з фруктами та печивом, щоб відвідати хворих самотніх пенсіонерів у відділеннях кардіології, неврології та терапії в ІРЛ.
Іршавська гімназія тісно співпрацює з працівниками РЦДБ – М.В. Ваш, Н.Д. Михайличко, які під час бібліотечного місячника провели з учнями бесіди на теми: «Здоровим бути модно!», «Значення книги в житті людини». Також було представлено літературу про здоров`я.
Для учнів 1-4 класів ЗОШ - бібліотечний урок на тему: «Як до людей прийшла книга». Діти із задоволенням слухали інформацію, підготовану працівниками РЦДБ.
Для учнів 3-А,Б класу ЗОШ вихователем ГПД Н.В. Петрішко було організовано екскурсію до гімназійної бібліотеки «Знайомство з професією бібліотекар».
Для учнів 2 – А,Б та 3 класів (6,7 кл. ЗОШ), була організована зустріч із настоятелем Петро-Павлівського греко-католицького храму о.Василем та проведена бесіда: «Духовне здоров`я дитини». Учні ще довго були під вряженнями від почутого, та побаченого, всі вони із захопленням слухали розповідь та « засипали» різними запитаннями настоятеля храму, на які всі отримали відповідь.
Насамкінець бібліотекарем Іршавської гімназії І.С.Артиш було заплановано та проведено рейд-перевірку підручників «Книга – твоє лице!», яка показала, що всі учні дуже добре ставляться до книг, правильно дбають про них та бережуть їх. Це тому, що всі вони знають, як це добре вчитись із гарного, чистого, нерозірваного підручника.
За цей період класні керівники мали чудову нагоду – провести виховні години на тему: «Здорова дитина – здорове суспільство».
Традиційно в рамках місячника проводилась акція: «Подаруй бібліотеці книгу». Цього року гімназійна бібліотека збагатилась на 14 цікавих книг.
Протягом всього періоду тривав збір макулатури, всі учні активно взяли участь. За отримані кошти було придбано 2 футбольні м`ячі, 4 скакалки та 2 набори ігор із м`ячем для уроків фізичного виховання.
Як підсумок місячника було проведено лінійку на якій бібліотекар І.С. Артиш зачитала звіт та директор Іршавської гімназії Н.Ю.Онисько нагородила всіх переможців грамотами та подарунками.
Одним словом, проведення місячника – це чудова нагода привернути увагу суспільства, представників органів влади та бізнес-структур, педагогічної та батьківської громади до важливого соціального інституту дитинства – шкільної бібліотеки. Адже без спільних зусиль неможливе її успішне перетворення на технологічно обладнаний бібліотечно-інформаційний центр, сучасну шкільну бібліотеку ХХІ століття, що допомагає школярам досягати успіхів у навчанні.
В. Сухомлинський твердив: «Кожна книга – це країна і час. З минулого в майбутнє час. Якщо ви хочете, щоб молодь тягнулася до знань, турбуйтеся про головні , найважливіші джерела духовної культури – бібліотеки».
бібіліотекар Іршавської гімназії І.С.Артиш