top of page

«Соборність України: від ідеї до сьогодення»


22 січня вся наша держава відзначатиме День Соборності України і лише за умов державотворчих процесів цей день на був своєї чинності. Майже 100 років тому це слово було вписане в історію нашого народу.

Щасливі ми, що народилися на такій чудовій, багатій, мальовничій землі – на нашій славній Україні. Упродовж останніх років українці все частіше звертаються до свого коріння, до своєї історії. Завідувачем Іршавської гімназійної бібліотеки для учнів було проведено історичну годину «Національна єдність – запорука державності України» до Дня Соборності і Свободи України та 100-річчя Акта Злуки УНР та ЗУНР.

Безцінним є історичний досвід поколінь, тому, перейняти його естафету, засвоїти найкраще — дуже важливо для молоді. Бібліотекар Артиш Іванна Степанівна розповіла учням про історію виникнення Дня Соборності та запросила прийняти участь у історичній вікторині «Любіть Україну».

Учасники заходу переглянули відеоролик «Свобода – вибір гідних» та познайомилися з переглядом літератури «Чуття єдиної держави ». А також учні мали можливість бути учасниками мітингу присвяченого Дню Соборності України.

«Трагедія, історія, пам’ять»

Це Голокост – всього одне лиш слово, Та його сенс – пекучий болі жар, Вбивали всіх!.. старого і малого, мало хто життя порятував.

27 січня у всьому світі відзначається Міжнародний день пам’яті жертв Голокосту.

Голокост – це події, пов’язані з великими людськими втратами.Починаючи з середини ХХ ст. слово «Голокост» стало загальновживаним по відношенню до хвилі терору проти єврейського населення, розпочатого Гітлером, винищення нацистами під час Другої Світової війни євреїв та інших народів Європи і України.

26 січня працівниками Іравської районної бібліотеки та бібліотекарем Іршавської гімназії для гімназистів було проведено годину пам’яті «Трагедія, історія, пам’ять» до Міжнародного дня пам’яті жертв Голокосту. Бібліотекарі у своїх виступах назвали історичні факти, які увійшли в історію, як трагедія ХХ століття, передали всю глибину трагізму приречених на смерть людей.

Учні переглянули відеоролик, де коротко розповідається про Голокост, ознайомились з переглядом літератури «Невиплакані сльози людства».

Лежить розкидана і мерзне козацька слава на снігу

29 січня 2017 року виповнилося 99 років з часу бою на залізничній станції Крути між військовими підрозділами Української Народної Республіки та російською більшовицькою армією під командуванням М. Муравйова. Бій під Крутами був одним з етапів неоголошеної війни Радянської Росії проти незалежної України у 1917-1920 роках.

Особливістю бою під Крутами є те, що в ньому на захист Української Народної Республіки в умовах політичної та управлінської неспроможності тогочасної української влади добровільно стали київські студенти, гімназисти та юнаки військової школи супроти ворога, який мав багаторазову чисельну перевагу.

На вшанування пам’яті героїв Крут в Іршавській районній бібліотеці 27 січня 2017 року було проведено годину пам’яті «Лежить розкидана і мерзне козацька слава на снігу». Бібліотекарі разом з учнями Іршавської гімназії провели літературно - історичний екскурс подій під Крутами, представили перегляд літератури «Під Крутами бій, під Крутами кров… Про давню трагедію згадаємо знов». Під час проведення масового заходу всі присутні мали змогу переглянути відеоролик, присвячений пам’яті героїв Крут.

Начальник відділу організаційно-кадрової роботи Іршавської РДА Федір Богданович Халак у своєму виступі доповнив розповідь бібліотекарів.

Бій під Крутами, незважаючи на те, що він завершився військовою поразкою для Української Народної Республіки, на довгі часи став для патріотів України прикладом героїчного подвигу і звитяги в ім’я України та її незалежності. Подвиг крутянців навчає, що свобода і доля України залежать від готовності кожного українського громадянина поважати і захищати інтереси своєї країни.


bottom of page