Сучасна освіта перебуває в постійному оновленні, а тому вимагає від учителя передових ідей, нетрадиційних підходів у викладанні предмета.
Важлива роль у фаховому зростанні педагога, безперечно, належить методичній роботі, адже за умов практичної реалізації завдань Державної національної програми „Освіта України XXI ст.“ гостро стоїть завдання підвищення кваліфікації педагогічних працівників, упровадження досягнень психолого-педагогічної науки і перспективного педагогічного досвіду.
Основними завданнями методичної роботи дирекція гімназії вважає організацію безперервного удосконалення фахової майстерності та підвищення професійної компетентності педагогів, підготовки їх до атестації; проведення методичних заходів, спрямованих на розвиток творчих можливостей учителів, вивчення, узагальнення і поширення ППД; інформаційне забезпечення педагогічних працівників з проблем освіти, педагогіки, психології, науки і ППД; проведення інформаційно-пошукової роботи, створення каталогів, картотек; організацію роботи з обдарованими дітьми, підготовку і проведення I етапу та участь переможців у II та III етапах Всеукраїнських олімпіад з базових дисциплін, інтелектуальних, художніх та спортивних конкурсах і змаганнях; аналіз стану викладання предметів тощо.
Гімназія сьогодні – загальноосвітній навчальний заклад, який забезпечує загальнокультурний освітній довузівський рівень підготовки учнівської молоді; формує основи інтелектуальної, морально вихованої і духовно сформованої особистості; розвиває стійку мотивацію до набуття, поширення та поглиблення знань. У зв’язку із зміною соціальних вимог, відбувається переосмислення ролі вчителя в процесі модернізації системи освіти, підвищено вимоги до нього. Це усвідомлюють педагоги гімназії і тому намагаються весь час удосконалювати свою професійну компетентність.
Педагогічний колектив гімназії складається з 35 педагогів. Всі мають вищу педагогічну освіту, із них — 12 старших учителів, 17 вчителів вищої категорії, 2 учителів-методистів, 5 учителів нагороджені знаком «Відмінник освіти України». Педагогічний колектив гімназії молодий (середній вік складає 39 років), творчий, високопродуктивний.
Важливою вимогою сучасного суспільства до особистості є не енциклопедичність знань, а набуття вмінь та навичок, що сприяють розвиткові гнучкого мислення та самореалізації особистості. Це завдання педагогічний колектив вирішує через активне використання інноваційно-комунікаційних технологій, обов’язковими умовами яких є особистісно зорієнтоване навчання, висока активність гімназистів у навчальному процесі, опора на їхній суб’єктивний досвід, створення на уроках проблемних ситуацій тощо.
Використання інноваційно-комунікаційних технологій передбачає спілкування, встановлення духовного зв’язку між учасниками навчального процесу задля спільного досягнення мети: пошуку, поширення інформації, способів її подання (мультимедія, відеокліпи, таблиці тощо), моделювання життєвих ситуацій, спільне розв’язання проблем.
Тому педагогічний колектив у 2011-2012 навчальному році розпочав роботу над методичною проблемою «Інноваційно-комунікаційні технології у навчально-виховному процесі гімназії». Методична рада гімназії чітко спланувала та провела підготовчий етап діяльності педагогічного колективу над даною проблемою (було проведено науково-методичну педраду, засідання методичних об’єднань, організовано діяльність творчої групи, опрацьовано фахову літературу тощо). Робота над такою проблемою спонукала кожного педпрацівника працювати над оновленням змісту освіти, брати активну участь у впровадженні нових педагогічних технологій, сучасних методів і форм навчання та виховання. З цією метою створені методичні кафедри та організовано роботу методичного кабінету. У 2015-2016 році робота над науково-методичною проблемою була спрямована у практичне русло щодо підготовки першого проміжного підсумку роботи над науково-методичною проблемою: методичні об’єднання, школа молодого вчителя, творча група проводили цілий ряд заходів, які передбачали використання інноваційно-комунікаційних технологій у навчально-виховному процесі: відкриті уроки, засідання, захист моделі випереджувального уроку тощо. Упродовж літа буде підготовлено методичний посібник-збірник кращих уроків педагогів гімназії з реалізації цієї проблеми.
Впродовж майже дванадцяти років дирекцією та педагогічним колективом гімназії проводилася значна робота над створенням умов для навчання та виховання учнів, над удосконаленням навчально-виховного процесу та оновленням змісту освіти. Особлива увага педколективу була зосереджена на особистісно зорієнтованому підході до навчання і виховання гімназистів. Мета діяльності гімназії досягається різноманітними диференційованими формами і методами, які базуються на принципах, в центрі яких поставлені інтереси дитини, відповідно до яких забезпечуються сприятливі організаційно-педагогічні умови для задоволення пізнавальних інтересів, освітніх потреб учнів, усебічного розкриття їхніх здібностей і нахилів, інтелектуального фізичного та психологічного розвитку особистості.
Організаційним центром методичної роботи була науково-методична рада. Впродовж навчального року відбулися засідання методичної ради, на яких розглядався аналіз методичної роботи гімназії за відповідний період, затверджувалися навчальні плани, особливо їх варіативна частина, планувалася робота творчої групи вчителів з проблеми «Інноваційно-комунікаційні технології у навчально-виховному процесі гімназії», досліджувалися питання про удосконалення та пошук активних і цікавих форм проведення уроків, про здійснення індивідуального та диференційованого підходу до учнів на уроках та в позаурочний час, про реалізацію нових Державних стандартів базової освіти та початкового навчання, затверджувалися завдання для проведення І етапу олімпіад, конкурсів, про схвалення та поширення досвіду роботи вчителів, які претендують на підтвердження звання «старший учитель, про роль гімназійних методичних об’єднань у реалізації науково-методичної проблеми гімназії (четвертий рік роботи) тощо.
11.09.2015 року було видано наказ «Про організацію методичної роботи з педагогічними працівниками гімназії у 2015-2016 н.р.»
Цього року, як і кілька попередніх років, працювали 5 м/о:
учителів-словесників та викладачів суспільних дисциплін з проблеми «Інтерактивні методи та інноваційно-комунікаційні технології на уроках суспільно-гуманітарних дисциплін “;
учителів іноземних мов − „Формування комунікативної компетенції на уроках іноземних мов засобами ІКТ“;
учителів природничо-математичних та оздоровчих дисциплін − «Інноваційно-комунікаційні технології як засіб мотивації навчальної діяльності гімназистів на уроках природничо-математичних та оздоровчих предметів»;
учителів початкових класів − «Дидактичні ігри як інноваційний засіб реалізації Державного стандарту початкової загальної освіти»;
класних керівників − «Удосконалення форм проведення позакласних заходів шляхом використання інноваційних технологій».
Плідною була робота м/о учителів початкових класів, учителів-словесників та викладачів суспільних предметів, учителів природничо-математичних та оздоровчих предметів, класних керівників.
Форми проведення засідань м/о: інструктивно-методичні наради, семінари-практикуми (відкриті уроки, моделювання уроків), консультації, методичні наради, теоретико-практичні заняття.
У серпні та січні проводилися єдині методичні дні. 7 вересня 2015 року було проведено єдиний методичний день з проблеми «Організація форм вивчення предметів, спрямована на створення оптимальних умов для піднесення ефективності навчально-виховного процесу, реалізації особистісного потенціалу кожного гімназиста». На засіданнях психолого-педагогічного семінару-практикуму розглядалися актуальні питання психології та педагогіки: «Стилі та моделі педагогічного спілкування», «Особливості адаптації учнів до нових умов навчання і виховання», «Виявлення рівня обдарованості гімназистів:педагогічний та психологічний аспекти», проводився майстер-клас з класними керівниками «Твоє життя – твій вибір» тощо.
Згідно з річним планом роботи гімназії передбачено було провести дев’ять місячників, а у їх рамках – тематичні Тижні. Поряд з тематичними (виховними) Тижнями, були організовані предметні: іноземних мов, історії, права, психології, педагогічної майстерності класних керівників, фізики, рідної мови, початкового навчання, географії, біології тощо. До проведення Тижнів залучалися майже всі учні гімназії. З 9 по 13 листопада було проведено традиційний Тиждень української писемності. Тиждень розпочався Святом рідної мови. Учитель Онисько Наталія Юріївна організувала проведення Тижня творчо: експрес-інформації, свято з використанням мультимедійних презентацій, проведення І етапу Міжнародного конкурсу з української мови імені Петра Яцика, міжкласні турніри, конкурси, змагання тощо.
З 11 по 15 січня молодий учитель біології Галас В.І. організувала і провела Тиждень біології. До лекції «Вплив наркотиків на життя людини», гри «Слабка ланка», фотовиставки «Краса рідного краю», конкурсу малюнків та плакатів «Анатомія людини» було залучено величезну кількість учнів.
Тиждень педагогічної майстерності класних керівників (25.01 – 29.01) реально проходив майже весь другий семестр. Всі класні керівники та інші педпрацівники запрошували до себе колег на заходи, які готували разом зі своїми вихованцями: Керечанин О.Я., класний керівник 4-А класу, підготувала на високому методичному рівні усні журнали «Жіночі імена: сторінки історії України» та «Суспільно-політична діяльність Андрея Шептицького»; Мадяр А.М., класний керівник 4-Б класу – «День Шекспіра» (інформаційне повідомлення, бліц-турнір, захист підготовлених учнями медіа презентацій тощо); Луців А.Р., учитель хімії, з учнями старших класів провів лекцію з елементами бесіди «Тероризм як суспільне явище»; Штефаньо О.В., учитель інформатики, запросила колег на урок у 3 класі з теми «У світі зорових ілюзій», Ваш Я.І., як справжній заступник директора з виховної роботи, окрім Тижнів правознавства, історії, географії, провела з учнями кілька брейн-рингів з предметів, які викладає. Особливими є загальногімназійні свята, які вона організовує, серед них слід відзначити свято-реквієм «У нашій пам’яті вони назавжди залишились…»; Козенюк Р.В., класний керівник 2 класу разом зі своїми учнями підготувала виховну годину з чудовими медіа презентаціями «Ми – за безпечний Інтернет».
Тиждень рідної мови у лютому був присвячений Міжнародному дню рідної мови та ролі Т.Г.Шевченка як основоположника сучасної української літературної мови. Гімназисти змагалися на краще знання мови у брейн-ринзі, конкурсі народної пісні, прислів’їв, приказок, конкурсі на кращий плакат тощо. 22 лютого Каналош Ірина Семенівна запросила гімназистів та педагогів відзначити Міжнародний день рідної мови. Ведучі свята Гаджега Михайло та Волошин Дарина розповідали про рідну мову, про перші слова, які приходять до нас з колисковою материнською піснею, тихою казкою, доброю ласкою…Гімн України звучав під талановито скомпоновану вчителькою медіа-презентацією(до речі, є стаття у газеті «Нове життя»).
Методичний тиждень учителів, що атестуються, був не тільки насиченим, але й надзвичайно корисним, адже атестувалися 7 учителів, відповідно, Тиждень був значно тривалішим. Усі відкриті уроки самоаналізувалися та аналізувалися, умотивовувалася доцільність методичного використання ІКТ та інших інноваційних технологій. Уроки були проведені на сучасному рівні, методично вивірені, чітко сплановані і не тільки ефектні, але й ефективні. Особливо довершеним був урок літературного читання, урок – захист проекту з теми «Т.Г.Шевченко – великий український поет і художник» у 3класі ЗОШ (учитель Глеба Оксана Юріївна). Йому передувала величезна, чітко спланована підготовча робота: пошукова діяльність учителя та учнів. Це був не урок, а справжнє свято: усі учні і вчителька у національному вбранні, значна кількість естетично вивірених ілюстрацій та іншого обладнання. Складалося враження, що учителька не проводила урок, а вправно диригувала грою висококласного оркестру. «Звітувалися» команди «Пошуковців», « Літературознавців», «Декламаторів», «Мистецтвознавців», «Ілюстраторів». Кожна пошукова група учнів, окрім словесного звіту, представила напрацьований матеріал, зведений до відповідної збірочки, наприклад, «Дитячі роки Т.Г.Шевченка», «Поезія Т.Шевченка» тощо. Завершився урок-свято «озелененням дерева» шевченкознавців та емоційним словом учителя: «Дерево ростиме далі, воно буде збагачене вашими знаннями, а на наступний рік ми продовжимо вивчення життєвого і творчого шляху Великого Кобзаря ».
До себе на відкриті уроки запросили колег Староста Т.С., заступник директора з навчальної роботи, учитель фізики (урок фізики у 4-Б класі з теми «Машини та механізми. Коефіцієнт корисної дії механізмів»); Шафар Я.М., учитель образотворчого мистецтва та художньої культури (урок образотворчого мистецтва у 1 класі з теми «Живопис. Колір та форма»); Ковач В.М., учитель 3-Б класу ЗОШ ( урок математики «Ділення з остачею. Сутність ділення з остачею. Алгоритми виконання ділення з остачею. Задачі на зведення до одиниці»);
Куцик М.І., учитель 1 класу ЗОШ (урок з навчання грамоти (читання) з теми «Закріплення звукового значення букви щ. Опрацювання вірша Лесі Вознюк «Через річку по місточку…»); Лучка Л.І., учитель 2 класу ЗОШ (урок математики з теми «Складання таблиці множення числа 3. Приклади і задачі на дії різних ступенів»); Добромільська Е.І., вихователь ГПД, запрошувала колег на два свята: 19.11.2015 р. на свято« Чарівні барви Осені» та на годину спілкування «Людина починається з добра».
Окрім Методичного тижня «Майстерність педагога» (учителі, що атестуються), у квітні пройшов Тиждень початкових класів. Форма проведення та тематика виховних заходів класних керівників початкових класів та вихователів ГПД була різною: «Свято весни», «О писанко, ти символ України!» (Петрішко Н.В., Куцик М.І.), виховна година «Країна Ввічливості» (Лучка Л.І.), година спілкування «Доброта – найбільша цінність на Землі» (Ковач В.М.), екологічна гра «За здоров’ям до природи » (Мешко В.В.), екологічна вистава «Еколайф» (Дубішко М.В.), бесіда-розповідь «Писанка – символ життя» (Савко А.М.).
У 2016 році атестувалося сім учителів:
4 – підтверджено кваліфікаційну категорію «Спеціаліст вищої категорії» та підтверджено звання «Старший учитель» (Старості Т.С., учителю фізики, Шафар Я.М.., учителю образотворчого мистецтва, Глебі О.Ю., учителю початкових класів, Куцик М.І., учителю початкових класів);
1 − встановлено кваліфікаційну категорію «Спеціаліст вищої категорії» та присвоєно звання «Старший учитель» ( Ковач В.М.., учителю початкових класів);
1 – встановлено кваліфікаційну категорію «Спеціаліст вищої категорії» (Лучка Л.І.., учителю початкових класів)
1 − встановлено категорію «Спеціаліст І категорії» (Добромільській Е.І.., учителю початкових класів;
Методична діяльність кожного педагога узагальнена в індивідуальних методичних папках «портфоліо» (у тому числі електронний варіант), де знаходяться індивідуальний «Методичний паспорт», план самоосвіти, доробки з проблемних питань тощо.
Відомо, що формування основних професійних якостей, які визначають ступінь майстерності педагога, відбувається протягом перших років педагогічної діяльності. Адже всі знають, що які б хороші знання не давав вищий навчальний заклад, майстерність учителя формується під час роботи з дітьми, на практиці. Тому індивідуальні форми методичної роботи спрямовані насамперед на надання дієвої допомоги молодим учителям: це і наставництво та стажування, самоосвіта, консультації тощо. У школі молодого вчителя педагоги знайомилися із освітньою нормативно-правовою базою, статутом гімназії, правилами внутрішнього розпорядку, технікою безпеки, структурою навчальної програми з предмета, особливостями календарно-тематичного планування, критеріями оцінювання навчальних досягнень, веденням шкільної документації з предмета, методами та формами навчання, типами уроків, їх структурою тощо. Надання допомоги молодому вчителю продовжувалося і в рамках методичних об’єднань. Особливо дієвими формами такої роботи був випереджувальний захист моделі майбутнього відкритого уроку. Зрозуміло, окрім призначення керівника стажування (наставника), який допомагає молодому вчителю скласти індивідуальний план роботи, з ним працює також адміністрація гімназії: як скласти поурочний план уроку, дати самоаналіз уроку, заповнити журнал, розв’язати конфліктну ситуацію тощо. У гімназії було продовжене наставництво, яке сприяло підвищенню якості роботи молодих учителів (вчителі: Галас В.І. – наставник Козенюк Р.В., Штефаньо О.В. – наставник Староста Т.С., Савко А.М. – наставник Петрішко Н.В.). Ще одна пріоритетна діяльність методичної роботи Іршавської гімназії – це творчий звіт досвідченого вчителя, який атестується. Методичній раді було представлено творчі звіти Старости Т.С., Шафар Я.М., Глеби О.Ю., Куцик М.І., Ковач В.М.
Цього року на базі Іршавської гімназії продовжила роботу районна школа молодого вчителя іноземної мови (керівник Штефаньо Н.В.). Було проведено 4 засідання, на яких опрацьовувалися вимоги до ведення шкільної документації, програмне забезпечення викладання мов, інструктивно-методичний лист МО і НУ про викладання іноземних мов у 2015-2016 н.р., формувалися навики самоаналізу та аналізу уроку, опрацьовувалися питання типів та структури занять тощо.
Однією з результативних форм методичної роботи є педради. Вони носять поліфункціональний характер: підсумкова, планово-прогностична, інформаційно-аналітична та методична. На педрадах розглядалися актуальні питання методичної, аналітичної проблематики та вивчався стан викладання предметів. Зокрема, 25 грудня 2015 року безкомпромісною була педрада з питань: «Реформування змісту початкової освіти в умовах упровадження нової редакції Державного стандарту» (доповідач Гецко Н.М.) та « Про переваги і недоліки застосування ІКТ в начально-виховному процесі» (доповідач Староста Т.С.) 18лютого 2016 року вивчалися вкрай важливі питання: «Про організацію та стан роботи з охорони праці в Іршавській гімназії» та «Про основні напрями роботи педколективу гімназії з упровадження Концепції національно-патріотичного виховання дітей та молоді» (доповідач Ваш Я.І.).
Продовжувалася робота над обладнанням класів-кабінетів.
План методичної роботи за 2015-2016 н.р. виконано.
Підвищення рівня навчальних досягнень учнів та результативність участі педагогічних працівників у загальногімназійних та районних заходах свідчать про ефективність методичної роботи колективу.
Дванадцять років для навчального закладу – це не вік, однак уже не забарилися позитивні результати: щороку – 1 місце в районі за результатами ЗНО. В обласному рейтингу в 2013 році – 30 місце, у 2014 році – 18, а у 2015 – 9 місце серед шкіл Закарпаття.
За 12 років наш навчальний заклад закінчило 310 гімназистів, із них 57 отримали золоті, а 13 – срібні медалі. З усіх випускників 56% навчаються у вузах ІІІ-ІV рівнів акредитації на державному замовленні. Це є переконливим аргументом того, що іршавські гімназисти мають міцні і глибокі знання з основ наук. Цьому також сприяє активна участь наших вихованців у Всеукраїнських олімпіадах з основ наук, в інтелектуальних, художніх, спортивних конкурсах та тісна співпраця з позашкільними освітніми установами Іршави. Зокрема, у 2014-2015 гімназисти вибороли 5 обласних перемог у Всеукраїнських олімпіадах з навчальних дисциплін: з української мови і літератури – Дика Богдана, учениця 8 класу, – ІІІ місце; з історії – Бажів Сергій, учень 8 класу, – ІІІ місце; Мигалега Петро, учень 10 класу – ІІ місце з німецької мови; з математики – Пруднік Максим, учень 11 класу, – ІІІ місце; Брич Наталія, учениця 11 класу, виборола І місце з російської мови на обласному етапі захисту науково-дослідницьких робіт Малої Академії Наук. Олексій Василь, учень 9 класу, став найкращим читачем України.
У 2015-2016 н.р. у обласному етапі Всеукраїнських олімпіад з навчальних дисциплін Мигалега Петро, учень 11 класу, посів ІІ місце з німецької мови; Бажів Сергій, учень 9 класу, посів ІІІ місце з історії; Петровцій Аліна, учениця 9 класу, виборола ІІІ місце з російської мови на обласному етапі захисту науково-дослідницьких робіт Малої Академії Наук. Дика Богдана посіла почесне І місце на обласному етапі і ІІ місце на всеукраїнському етапі Міжнародного мовно-літературного конкурсу імені Тараса Шевченка.
Переконані, що такі хороші результати гімназії були б неможливі без належної співпраці батьків учнів, відділу освіти, міських та районних керівників.
Директор Іршавської гімназії Н.Ю.Онисько
Виконавець: Гецко Н.М., тел. 2-33-94